Społeczność Genshina w ostatnim czasie stała się wyjątkowo aktywna, a wszystko przez niezadowolenie z nagród rocznicowych, które bardzo rozzłościły nawet najwierniejszych fanów gry.

Pośród oburzonych graczy pojawiły się nieco toksyczne jednostki, które w całej fali protestów posunęły się nieco zbyt daleko. Pojawiły się komentarze atakujące aktorów głosowych, których jedynym zadaniem jest “ożywić postacie w grze”.

Ofiarą nękania w ostatnim czasie padła Gui Niang, która podkłada głos pod Sangonomiyę Kokomi w chińskiej wersji. Podczas ostatniego livestreama spotkała się z ogromną ilością nienawiści publikowaną na czacie.

Jej postać, Sangonimiya Kokomi została nazwana jedną z najgorszych postaci pięciogwiazdkowych, które do tej pory wyszły w Genshinie, a część graczy nie jest zadowolona z jej umiejętności w grze. Niektórzy krytykowali ją podczas livestreama i próbowali pociągnąć do odpowiedzialności za to, jak jej postać wypadła w grze. Z powodu negatywnych komentarzy, Gui Niang wyłączyła możliwość komentowania na swoim streamie. 

Niestety to nie pierwszy raz, kiedy aktorzy głosowi padają ofiarą internetowej nienawiści. Podobna sytuacja miała miejsce podczas angielskiego live streama z wersji 2.1, o której możecie przeczytać w jednym z poprzednich postów. Voice aktorzy nie są swoimi postaciami, deweloperami gry czy też zarządem, o czym część graczy zdaje się zapominać. Jak sam Zach Aguilar wspomniał po ostatniej dramie z angielskiej zapowiedzi – co chwilę muszą mierzyć się z hejtem w związku pracą, którą wykonują. 

Po streamie aktorka nawiązała do sytuacji na swoim profilu na Bilibili, popularnym chińskim portalu społecznościowym, który można porównać do naszego facebooka.

“Jestem tylko małą aktorką głosową i mogę robić ograniczoną ilość rzeczy. Mam nadzieję, że każdy, kto lubi (Kokomi), będzie mógł odpocząć w relaksującym i przyjemnym otoczeniu~” 

Aktorzy są tylko głosem postaci, a gracze zapominają, że Gui Niang nie jest swoją postacią. Nie ma wpływu na decyzje miHoYo i projekt postaci, więc nie powinno się przelewać na nią niezadowolenia w związku z postacią jakiej użycza głosu. Tak jak również nie ma wpływu na działania zarządu oraz na treści przez niego wypuszczane w okresie rocznicowym. Voice aktorzy są filarem gry, ale równocześnie nie kreują jej fabuły, cech postaci czy ich umiejętności. Dlatego pojawia się pytanie, czy powinniśmy ich oceniać i krytykować, skoro są jedynie aktorami, grającymi według skryptu?

Korekta: Kotel
Źródła: Bilibili; Reddit; Sportskeeda