Podróżnicy!\(^. ^) /
Zapraszam was dziś do kolejnej części naszej serii “Czekając na Resin”. Wiem, że minął już pewien czas od publikacji poprzedniej części, ale w związku z wypuszczeniem aktualizacji 2.0 nie chciałam wam proponować kolejnej gry. Chciałam, żebyście mogli się w pełni cieszyć rozgrywką w Inazumie. Poprzednią część serii znajdziecie tutaj.
Zadaniem serii jest przedstawienie darmowych gier, w które gracze Genshina mogą zagrać w oczekiwaniu na odnowienie Resinu. Być może przedstawione gry będą tylko krótką odskocznią, jednak kto wie, być może polubicie się z nimi na tyle, aby zostać stałymi graczami!
Wielkimi krokami zbliża się 3 rocznica dla serwera europejskiego (i czwarta rocznica dla serwera japońskiego), więc żal by było nie napisać wam, że właśnie teraz jest najlepsza pora na rozpoczęcie gry w Azur Lane!

Azur Lane Japan third anniversary stream details - GamerBraves

Azur Lane to wypuszczona w 2017 roku na rynek chiński gra na urządzenia mobilne przez Shanghai Manjuu, Xiamen Yongshi a wydana w chinach przez Bilibili (tę nazwę pewnie nie jedna osoba kojarzy z oglądania chińskich streamów z GI). Swoją premierę gra miała również w Japonii (2017 rok) i została wydana przez Shanghai Yostar. Udostępniona jako otwarta beta została w sierpniu 2018 na rynek europejski. Oficjalna premiera na rynek globalny odbyła się w maju 2019 roku.
Poza samą grą mobilną pod tym samym tytułem możemy znaleźć anime i grę Azur Lane Crosswave na platformę pc, ps4 oraz nintendo.
Sama gra to side-scrollowa strzelanka wideo idealna na odstresowanie. Przy odrobinie wysiłku umysłowego, by wybrać odpowiednie bronie czy strategie bojowe mamy masę świetnej rozgrywki, oraz w ciekawy sposób przekazaną historię II wojny a dokładniej wydarzeń takich jak Bitwa o Midway, Zatopienie Bismarck i wiele, wiele innych!

Fabuła:
Dawno, dawno temu, cztery główne narody świata – Eagle Union, Royal Navy, Sakura Empire i Iron blood – zjednoczyły się w “Azur Lane”, globalnej organizacji stworzonej do walki z Syrenami, rasą obcych najeźdźców. W tej wojnie ludzkość zatrudnia “ship girls”, kobiety, które władają bronią i sprzętem, by funkcjonować jako okręty wojenne. Syreny również wykorzystują “ship girls”, ale są one wyraźnie bardziej zaawansowane technologicznie i wydają się być niemal organicznymi maszynami. W przeciwieństwie do nich, Azur Lane jest oddana zachowaniu “naturalnej” ewolucji ludzkości, wolnej od technologicznej manipulacji Syren.
Syreny przekonują jednak Sakura Empire i Ironblood do zerwania sojuszu z Eagle Union i Royal Navy, tworząc nową frakcję “Crimson Axis”. Niektórzy członkowie Karmazynowej Osi wierzą, że przyjęcie technologii Syren jest jedynym sposobem na ocalenie ludzkości; inni widzą w tym szansę na zdobycie większej władzy i zdominowanie Ziemi.(Pod tym względem Syreny są dobrze określone: śpiewały one pieśń, która oczarowała Imperium Sakury i Ironblood, z zamiarem rozbicia całej ludzkości o skały).
Historia, która się rozwija, jest w dużej mierze oparta na działaniach morskich z czasów drugiej wojny światowej: w prologu widzimy, jak Bismarck ogłasza oderwanie się Żelaznokrwistych od Azur Lane poprzez zatopienie Hood, a główna część historii jest inspirowana wojną morską na Pacyfiku.
Tak więc na najbardziej podstawowym poziomie, historia to II wojna światowa, ale z dziewczynami zamiast statków.Some picture speaks louder than words: AzureLane

(Kilka zdjęć przedstawiających wydarzenia z gry)

Rozgrywka:
Cala gra opiera się na tym samym systemie: wybieramy front line statki, wybieramy back line statki i ustawiamy je tak jak, nam to odpowiada. Następnie wysyłamy je do walki na mapkach. Na zwykłych mapach możemy wysłać maksymalnie 2 floty po 6 statków + 1 flotę wspierających submarinów (okręty podwodne).
Podstawowych chapterów mamy 13, średnio raz w miesiącu jest nowy event trwający 2 tygodnie oraz do wyboru mapy hard, oraz War Archiwum, gdzie znajdują się eventy, które już nie będą miały swojego re-runu a postaci możliwe do zdobycia w nich już są w stałych banerach.

Azur Lane Commissions Guide - Playing Away From Your Phone, And Various Tips To Maximize Your Profits | Player.One

 Gacha:
 Moja ulubiona część gacha gierek! W Azur Lane jesteś w stanie osiągnąć 100% kolekcji bez wydawania ani złotówki na gachę! To jeden z największych plusów tej gry!
Walutą na zdobycie postaci są Coiny i Wisdom Cube, które codziennie dostajesz za ukończenie zadań, zdobywając początkowe Commander Rangi, czyszcząc po raz pierwszy mapę oraz z commission- te ostatnie są najbardziej losową opcją.
Oczywiście można kupić za walutę w grze dodatkowe kostki, ale… To już opcja mniej f2p.

Azur Lane: New "Dreamwaker's Butterfly" Event 200 Time Build (400 Cube) ( Shinano, Here I come!) - YouTube

Baner eventu Dreamwaker’s Butterfly, pierwszy UR statek dostępny w gachy.

Postaci:
W samej grze mamy już prawie 500 oryginalnych postaci należących do różnych frakcji, nie tylko tych większych, ale również tych mniejszych np.: Sardegna Empire, Northern Parliament czy Iris Libre.
Jeżeli podobają wam się w Genshinie japońskie aktorki głosowe postaci takich jak Baal, Jean, Keqing, Lisa czy Ningguang, to będziecie zadowoleni wiedząc, że te i wiele innych damskich aktorek głosowych z Genshina znajdziecie w Azur Lane.
Ile statków tyle osobowości, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! W Azurku możemy wybierać między typami charakteru postaci a nawet dawać im pierścionki, które zapewniają im dodatkowe statystyki, dodatkowe linie głosowe, a niektórym nawet skiny!
Część z nich jest dostępna w stałych banerach, które są bardzo często aktualizowane. Są również statki dostępne z eventów, które jeszcze czekają na swoją powtórkę.
(Kilka statków z głównych frakcji)


(Kilka przykładowych Oath skinów)

Jednak poza samymi postaciami i fabułą, czymś, co przyciąga graczy Azur Lane najbardziej, bez wątpienia są skiny!
3rd Anniversary Party Skins Patch Notes

(Skiny wprowadzone na 3 rocznice japońskiego serwera do gry)
Image(Skiny wprowadzone na wszystkie serwery z okazji 4 rocznicy Azur Lane w chinach)


Jeden z wielu skinów l2d w grze. Wprowadzony z okazji Chińskiego nowego roku.

Poza mapami podstawowymi, eventowymi, pvp i war archiwami mamy jeszcze Otwarty świat nazywany w grze Operation Siren.
Operacja Syren została stworzona jako wyzwanie dla osób z rangą commandera powyżej 60 poziomu, mogą oni bez zużywania oleju i affinity podejmować działania przeciwko wysokopoziomowym syrenom w zamian za różne nagrody dostępne tylko z tego trybu rozgrywki, w tym specjalne jednostki nazywane “Meta”.
Image
Azur Lane] Helena META!!! - YouTube

Ciekawostki:
W 2020 roku z okazji 2 rocznicy Azur Lane została wypuszczona piosenka “What You’re Made Of ft. Kiesza” przy współpracy z Lindsey Stirling i jednego z artystów tworzącego grafiki Dishwasher1910.
W dodatku Azur Lane ma często eventy połączone (collaby) z innymi grami/ youtuberami bądź firmami jak na przykład: Idolm@ster, Kizuna AI, Dead or Alive XTreme Venus Vacation, Hololive i wiele, wiele innych…


Podsumowanie:
Jeśli jesteście fanatykami historii II wojny światowej, interesuje was marynarka wojenna, macie swoje ulubione voice aktorki w Genshinie, lub podoba wam się design postaci w grze, to na pewno jest ona dla was. Sama gra nie wymaga wielkiego wkładu, w zamian dostarczając masę rozrywki, eventy, nowe postaci, nowe cieszące oczy i duszę skiny na każdym kroku. Ta gra nie wyciągnie z waszych portfeli ostatnich pieniędzy a resztę… możecie odkryć sami!
Gra do pobrania w Sklepie Play I App Store
Baner i część grafik: Ziomas
Źródło grafik. grafika baneru shinano.
Część grafik własna.
Drobne poprawki: Sarenka.