Witajcie Podróżnicy!\(^. ^) /
Zapraszamy was dziś do naszej najnowszej serii “Czekając na Resin“. Zadaniem serii jest przedstawienie darmowych gier, w które gracze Genshina mogą zagrać w oczekiwaniu na odnowienie Resin. Być może przedstawione gry będą tylko krótką odskocznią, jednak kto wie, być może polubicie się z nimi na tyle, aby zostać stałymi graczami!


Honkai Impact 3rd
to gra dostępna na urządzenia mobilne oraz PC należąca do miHoYo – firmy odpowiedzialnej między innymi za taką produkcję, jak znany nam dobrze Genshin Impact. Honkai miał swoją premierę w Chinach w 2016, natomiast globalnie zadebiutował dopiero niecałe dwa lata później.

Sama gra zaliczana jest do kategorii takich jak “slasher” oraz “RPG akcji”, więc jest nieco bardziej dynamiczna niż Genshin Impact, jeśli chcemy porównywać obie te gry. Czy to jednak oznacza, że Honkai nie jest dla fanów Genshina? O tym możecie zdecydować sami – a ja postaram się pomóc w decyzji poniższym artykułem. Ze względu na to, że zarówno Honkai Impact 3rd jak i Genshin Impact pochodzą od tego samego wydawcy, a strona, którą właśnie czytacie skupia się na tej drugiej grze, pozwolę sobie także momentami na porównanie tych gier.

Fabuła i lore:
Honkai Impact rozgrywa się w świecie, w którym od zarania dziejów ludzkość prześladowana jest przez ciemną siłę, zwaną właśnie “Honkai”. Razem z rozwojem i postępem technologicznym ludzi, Honkai także ewoluuje. Aby z nim walczyć, została założona instytucja znana jako Schicksal. Schicksal miało być manifestacją ludzkiej potęgi, jednak już na zawsze podzieliło ludzkość. Niejaką odpowiedzią na tę instytucję jest kolejna instytucja – Anti-Entropy, która walczy z Honkaiem za pomocą technologii, a nie ludzi.
Grając w Honkai Impact wielokrotnie nie będziemy mogli oprzeć się wrażeniu, że te dwie instytucje za bardzo skupiają się na walce między sobą, niż z samą katastrofą. Czy jednak w obliczu zagrożeń połączą siły?
Głównymi bohaterkami serii są takie postacie jak: Kiana Kaslana, Bronya Zaychik oraz Mei Raiden. To nastolatki, które uczęszczają do szkoły dla walkirii, aby w przyszłości walczyć jako część Schicskal. Początkowo towarzyszymy im w ich przygodach w czasach szkolnych, jednak nigdy nie możemy wiedzieć, co przyniesie przyszłość.

Na zdjęciu Kiana i Mei.

W fabule gry poznamy jednak wiele innych postaci, sprawujących różne funkcje i nasyconych różnymi intencjami. Zdecydowana większość z nich jest także grywalna.

Rozgrywka:
W większości rozgrywka polega polega na przejściu różnych “stage”, podczas których walczymy z najróżniejszymi przeciwnikami – od robotów, poprzez bestie po nawet innych ludzi. Walczymy po to, aby przejść dalej w fabule lub aby zdobyć jakieś nagrody, przykładowo materiały do ulepszania postaci czy broni. Gra poza fabułą posiada naprawdę wiele trybów, przykładowo weekly bossy.

Walka:
Z wrogami możemy walczyć za pomocą drużyny złożonej z maksymalnie trzech bohaterek. Bohaterek, ponieważ w samej grze nie doświadczymy grywalnych postaci męskich (jest jednak jeden wyjątek, ponieważ możemy grać mężczyzną w jednym z trybów otwartego świata). Możemy grać jedną postacią jednocześnie, przełączając się między nimi i łącząc odpowiednio ich umiejętności. Bohaterki oraz wrogów dzielimy na cztery typy: BIOLOGIC, MECHA, PSYCHIC oraz QUANTUM. Działają one na zasadzie “papier, kamień, nożyce”, tj. BIOLOGIC jest najsilniejszy przeciwko PSYCHIC, PSYCHIC przeciwko MECHA, a MECHA przeciwko BIOLOGIC. Wyjątkiem od tej zasady jest QUANTUM, który jest najsilniejszy przeciwko samemu sobie.
Ciekawą mechaniką jest także unik u poszczególnych postaci  – odpowiednio wykonany sprawia, że czas spowalnia, a nasze postacie zyskują bonus do ataku.

Każda postać jest inna od drugiej – ma inne statystyki, broń, umiejętności czy bonusy.
Zamiast artefaktów dla postaci, mamy Stigmy, które umiejętnie dobrane zamieniają postacie w maszynki do zabijania.
Śmiało mogę stwierdzić, że Honkai Impact pod względem zrozumienia systemu walki i skonstruowania optymalnego teamu jest dosyć trudną grą, specjalnie dla osób, które nigdy nie miały styczności z tego typu gatunkiem. Wszystko jednak skrupulatnie wyjaśnia nam Ai-Chan, mała asystentka.

Gacha:
Nie ma co ukrywać, Honkai Impact to także gra, która posiada system Gacha. Podobnie jak w przypadku Genshina, walutę w grze możemy zbierać, pozostając graczami “free to play” lub kupić ją za prawdziwe pieniądze.
W Gachy dostępnych mamy kilka różnych “Supply”: postacie, bronie, skiny oraz stigmy. Pojawia się także system pity – przykładowo co dziesiąte użycie Supply Card gwarantują nam walkirię o randze co najmniej A lub 4- gwiazdkową broń/stigmę.

Do zebrania jest kilkadziesiąt różnych postaci – niektóre z nich dostępne są permanentnie w Supply, inne zaś są eventowe.

Przykładowe walkirie

Otwarty świat:
Niestety, w tej produkcji nie mamy możliwości grania w otwartym świecie, a przynajmniej nie tak, jak mamy ją w Genshinie.
Na chwilę obecną do wyboru posiadamy trzy małe mapy posiadające własną fabułę oraz mechaniki.

Przykładowy rozmiar mapy.

Po mapach możemy się swobodnie poruszać nawet po ukończeniu fabuły – możemy np. walczyć z potworami czy zbierać najróżniejsze składniki.
Pojawia się tam też pewien rodzaj zadań codziennych, które z czasem stają się “główną atrakcją otwartego świata”.

Podsumowanie:
Honkai Impact 3rd to gra, w której sporo osób z pewnością znajdzie coś dla siebie – od interesującej fabuły, ciekawe postacie, przez system gacha, po sam typ gry.
Jestem zdania, że grając samemu najlepiej odkryjecie pozostałe mechaniki gry, których – zapewniam – nie brakuje. Jeżeli podoba wam się Genshin Impact, dlaczego nie sięgnąć po wcześniejszy tytuł twórców? Z pewnością zachęcić może także fakt, że w wersji Honkai Impact 4.9 zapowiedziany został collab pomiędzy właśnie Honkaiem i Genshinem.

Grę możecie pobrać tutaj . Pozostaje mi jedynie życzyć wam udanej zabawy w świecie Honkaia.

Autor: Sarenka
Konsultacja: TeriTeri
Baner: Chwast

Źródło1, Źródło2