W poniedziałkowy poranek w mediach społecznościowych związanych z Genshin Impact zawrzało po publikacji posta przez osobę o nicku “Uncle Takashi”.
Post opisuje, jak to autor stanął w obliczu sytuacji, w której do jego domu zawitali prawnicy z miHoYo.
Został poinformowany, że w związku ze złamaniem przez niego
NDA (umowa o zachowaniu poufności) i udostępnianiem leaków z chińskiej zamkniętej bety zostaje zobowiązany do zapłaty 500k juanów (około 300 tysięcy złotych).

Post jest skierowany ku przestrodze, by inni ludzie udostępniający przecieki byli świadomi, że łamiąc podpisany dokument narażają siebie i swoją rodzinę na ogromne problemy finansowe.
Uncle Takashi, jest mieszkającym z rodzicami, dwudziestoletnim studentem, dorabiającym w jednym z fast foodow na swoje studia. Aby spłacić chociaż część zobowiązań zmuszony został sprzedać swój stary dom i z tego co pisał, przez ostatni weekend usłyszał wiele ze strony swojej rodziny.
Z drugiej strony całość tekstu ma wydźwięk bardzo moralizatorski. Takashi mówi o braniu odpowiedzialności za swoje czyny i tym jak bardzo żałuje swojego zachowania, przez które teraz prędko nie zaśnie spokojnie.

Zakończenie samej historii jest słodko-gorzkie. Leaker po zapłacie 100k juanów (ok 60 tysięcy złotych) dogadał się polubownie z adwokatami miHoYo, że jest to ostateczna kwota jaką musi zapłacić. Oczywiście konto na cbt jakie posiadał zostało zawieszone.

Wyjaśnię wam jeszcze czym jest NDA i dlaczego potraktowano Uncle Takashiego tak surowo. Umowa o poufności (ang. non-disclosure agreement), nazywana w skrócie NDA, jest porozumieniem podpisywanym pomiędzy stronami, gdzie zobowiązują się one do przekazywania sobie poufnych danych oraz nie rozpowszechniania ich dalej w żadnej formie.
MiHoYo posiada również na swoim discordzie FAQ odnośnie legalności niektórych poczynań, za które mogą grozić nam konsekwencje prawne lub zawieszenie konta w grze.

Jest to również powód, dla którego my Genshin Impact Polska nie umieszczamy informacji związanych z przeciekami o nadchodzących aktualizacjach.

Czy waszym zdaniem Uncle Takashi został potraktowany słusznie?
Czy powinien jako jeden z pierwszych leakerów zapłacić tak wysoką karę za złamanie zobowiązań wobec miHoYo?

Dajcie znać co o tym myślicie!

Grafika: Ziomas

Źródło1, Żródło2, Źródło3.