W środę, 8 lutego użytkowniczka twittera, która okazałą się być moderatorką na serwerze Discord należącym do Elliota Gindiego – aktora podkładającego głos Tighnariemu, opublikowała dokument w Google Docs z zebranymi zrzutami ekranu z jego prywatnych rozmów. W poście nazwała go między innymi pedofilem oraz transfobem i oskarżyła o stosowanie przemocy psychicznej i kontakty seksualne z małoletnimi.

Uwaga, w dokumencie znajdują się nieocenzurowane wiadomości Elliota oraz zwierzenia jego ofiar.

W dniu poprzedzającym ten post, Elliot opublikował wpis, w którym  przyznał, że sława miała na niego zły wpływ i zadeklarował, że uda się na terapię. Oznajmił też, że robi sobie przerwę od Twittera. Pełen kontekst sytuacji pozwala sugerować, iż wiedział on, że jego zachowania zostaną niedługo upublicznione i próbował uprzedzić fakty przyznając się do problemów.

W tym samym dniu, którym opublikowano oskarżenia i dowody na wyżej wymienione zarzuty, aktor opublikował przeprosiny.

Przyznał w nich między innymi, że wszystkie opublikowane rozmowy są prawdziwe, a do tego potwierdził też, że groził samobójstwem, jeśli wyszłyby one na jaw. Zaprzecza w nich natomiast o jakiekolwiek kontakty z nieletnimi oraz nierespektowanie czyiś zaimków.

zaprzeczył natomiast temu, że rzekomo miał jakiekolwiek kontakty seksualne z nieletnimi oraz że nie respektował czyiś zaimków. Prosił o niewykorzystywanie jego sytuacji przeciwko innym aktorom udzielającym głosu w Genshinie ani samej grze.

Głos w sprawie zabrali inni aktorzy pracujący przy Genshinie:

Zach Aguilar – głos Aethera

“Rozczarowany i zły. Usunąłem zapis streama z Elliotem oraz zrywam z nim współpracę. Odmawiam dawania komuś takiemu rozgłosu w jakikolwiek sposób. Używanie swojej pozycji w ten sposób wobec fanów jest obrzydliwe i karygodne. Współczuję wszystkim ofiarom tej sytuacji.”

Corina Boettger – głos Paimon

W długim wątku Corina dzieli się faktem, że doszło między nimi do rozmowy przed wybuchem dramy. Eliott przyznał, że próbował przekonać osoby, z którym pisał do niepublikowania tych rozmów.

Chris Faiella, reżyser odpowiadający za dubbing w Genshinie, opublikował oświadczenie potępiające czyny Elliota. Poinformował też twórców gry o całej sytuacji.

Serwis Kotaku skontaktował się bezpośrednio z HoYoverse z prośbą o komentarz w tej sprawie. Odpowiedź po przetłumaczeniu brzmi następująco:

Bardzo nam przykro z powodu krzywdy i szkód wyrządzonych naszym fanom, graczom, społeczności i innym dotkniętym tą sytuacją. Razem z wewnętrznymi zespołami i zewnętrznymi współpracownikami, włączając w to studio nagraniowe, pracujemy nad szybkim rozwiązaniem sprawy. Będziemy was informować o postępach.

Możemy domyślać się, że zmiana voice actora Tighnariego jest w przygotowaniu.