Imię i Nazwisko
魈 Xiao
Data urodzenia
17 Kwietnia
Vision
Anemo
Broń
Włócznia
Konstelacja
Alatus Nemeseos
Kraj
Liyue
Przynależność
Adepti
Tytuły
Czujny Yaksha,
Strażnik Yaksha,
Nowy Tancerz Podboju Zła,
Alatus – Złotoskrzydły Król,
Pogromca Demonów
Specjalne danie
Sweet Dream

Podstawowe informacje


“Jestem gotów cię chronić. Ale nie zbliżaj się i nie wchodź mi w drogę, bo jedynym co spotkasz będzie cierpienie.”

Pomimo wyglądu młodego mężczyzny, Xiao w rzeczywistości ma ponad dwa tysiące lat. Na szczęście ludzie nie mają tendencji do oceniania go na podstawie wyglądu – wystarczy spędzić z nim chwilę, aby przekonać się, że nie jest on kimś, z kim można zadzierać.

Xiao to człowiek małomówny. Jest wyjątkowo niebezpieczny i  ma bardziej przenikliwe spojrzenie niż ktokolwiek inny. Cieszy się niesamowitą reputacją i wysokim stopniem starszeństwa wśród adepti, jednak jest stosunkowo mało znany w świecie śmiertelników.

To oczywiste. Xiao nie jest jednym z popularnych bóstw, do których ludzie modlą się o bogactwo i ochronę, ani mistycznym mędrcem z Jueyun Karst, do którego pielgrzymują w poszukiwaniu boskiej mądrości.

Nie… jeśli jakikolwiek śmiertelnik będzie świadkiem uwolnienia przez Xiao prawdziwej mocy, z pewnością znajdzie się w niebezpieczeństwie – i będzie miał ogromne szczęście, jeśli przeżyje. Nie wydarzy się to celowo – Xiao nie chce krzywdzić ludzi. Jest niebezpieczny dlatego, że toczy nieustanną wojnę z ciemnymi siłami, które są wystarczająco potężne, by pochłonąć Liyue w całości. Każdy człowiek, który zauważy go w ogniu bitwy, prawdopodobnie skończy z dodatkowymi obrażeniami. Nie jest to tajemnica, dla której warto uciszać świadków.

Normal Attack i Elemental Skill


Normal Attack – Whirlwind Thrust
Normal: Wyprowadza do 6 ciosów włócznią.
Charged: Zużywa część staminy, aby wykonać pchnięcie z powietrza.
Plunging: Atakuje przeciwników z powietrza, uderzając w ziemię. Po wylądowaniu zadaje przeciwnikom obrażenia obszarowe.

Elemental Skill – Lemniscatic Wind Cycling
Xiao prze do przodu zadając obrażenia od żywiołu Anemo przeciwnikom znajdującym się na jego drodze.
Może być używany w powietrzu.
Zaczyna się od dwóch naładowań.

Elemental Burst i pozostałe talenty


Elemental Burst – Bane of All Evil
Xiao zakłada maskę Yakshy, która tysiące lat temu wprawiała w drżenie bogów i demony.

Maska Yakshy:

  • Znacznie zwiększa jego zdolność skakania.
  • Zwiększa obszar działania i obrażenia od ataku.
  • Zmienia fizyczne obrażenia ataku na obrażenia od żywiołu Anemo, którego nie można przełamać żadną inną infuzją żywiołów.
  • W tym stanie Xiao będzie stale tracić HP.
  • Efekty umiejętności skończą się, gdy Xiao opuści pole.

Conqueror of Evil: Tamer of Demons – talent pasywny
Będąc pod wpływem Bane of All Evil, wszystkie obrażenia zadawane przez Xiao zwiększą się o 5%. Obrażenia będą zwiększały się o kolejne 5% za każde 3 s działania umiejętności.
Maksymalna premia do obrażeń wynosi 25%.

Dissolution Eon: Heaven Fall – talent pasywny
Korzystanie z Lemniscatic Wind Cycling zwiększa obrażenia zadawane przy kolejnych użyciach Lemniscatic Wind Cycling o 15%. Efekt trwa 7s i ma maksymalnie 3 kumulacje. Zdobycie nowego ładunku odświeża czas trwania efektu.

Transcension: Gravity Defier – talent pasywny
Zmniejsza zużycie staminy podczas wspinaczki dla członków własnej drużyny o 20%.
Nie kumuluje się z talentami pasywnymi, które zapewniają dokładnie te same efekty.

 

Konstelacje


1. Dissolution Eon: Destroyer of Worlds:
Zwiększa ilość ładunków Lemniscatic Wind Cycling o 1.
2. Annihilation Eon: Blossom of Kaleidos:
Gdy Xiao jest w drużynie, a nie na polu walki, jego ładowanie energii zwiększa się o 25%.
3. Conqueror of Evil: Wrath Deity:
Zwiększa poziom umiejętności Lemniscatic Wind Cycling o 3.
Maksymalny poziom ulepszenia to 15.
4. Transcension: Extinction of Suffering:
Kiedy HP Xiao spadnie poniżej 50%, zyskuje on 100% premii do DEF
5. Evolution Eon: Origin of Ignorance:
Zwiększa poziom umiejętności Bane of All Evil o 3.
Maksymalny poziom ulepszenia to 15.
6. Conqueror of Evil: Guardian Yaksha:
Pod wpływem Bane of All Evil, trafienie przynajmniej 2 przeciwników Atakiem Plunging Xiao natychmiast daje mu 1 ładunek Lemniscatic Wind Cycling, a przez następny 1s może on używać Lemniscatic Wind Cycling ignorując jego CD.

Wygląd i osobowość

Osobowość


Adeptus Yaksha, który broni Liyue. Tytułowany także „Pogromcą Demonów” i „Czujnym Yaksha”.
~ Szczegóły postaci w grze i tekst na stronie profilu.

Xiao to yaksha, który walczył w Wojnie Archonów i zajmuje wysoką pozycję wśród adeptów. W swoim zachowaniu jest powściągliwy i nie interesuje go wchodzenie w interakcje ze śmiertelnikami. Nie oczekuje współczucia dla swojej przeszłości i wierzy, że pozostali Yaksha uznaliby takowe za obraźliwe.

Aby odwdzięczyć się Geo Archonowi, Xiao postanowił poświęcić swoje życie zapewnieniu bezpieczeństwa Liyue i jego mieszkańcom. Pomimo tego, praktycznie nie pojawia się w mieście i rzadko angażuje się w sprawy śmiertelników. Ze względu na dług karmiczny, woli być sam i nie obciążać innych. Ludziom często wydaje się zdystansowany i onieśmielający. 

Xiao nie zna wielu ludzkich zwyczajów i norm społecznych, często uważa je za dziwne, dziecinne lub bezsensowne. Po wydarzeniach, które miały miejsce w fabule, Xiao nadal jest oddany miastu, ale chętniej poznaje zwyczaje śmiertelników – w głównej mierze ze względu na Podróżnika, któremu oferuje nawet zwiedzenie Portu Liyue.

Xiao okazuje się być także surowym, ale skutecznym nauczycielem, gdy pełni rolę mentora dla Ganyu. Jednak uważa, że jako mordujący dusze yaksha, nie jest dla niej odpowiednim mentorem.

Wygląd


Xiao ma ciemne, średniej długości włosy, które gradientem przechodzą w odcienie turkusu. Na tle jego włosów wyróżnia się blada skóra i złote, kocie oczy. Na czole ma mały, fioletowy diament, a oczy zdobi czerwony makijaż podobny do posiadanego przez Zhongliego i Cloud Retainera. Posiada również zielony tatuaż na prawym ramieniu.

Xiao nosi na sobie biały bezrękawnik z czarnym kołnierzem, ciemnofioletowe spodnie i buty o tym samym kolorze. Na dłoniach ma czarno-turkusowe rękawiczki ze złotymi zdobieniami, a na szyi naszyjnik. Na lewym ramieniu Xiao nosi biało-złoty rękaw z czerwoną podszewką. Do lewej rękawiczki przymocowana jest Vision żywiołu Anemo, a z tyłu prawego biodra zwykle trzyma maskę Yaksha.

Oryginalna forma Oświeconej Bestii Xiao może być powiązana z wedyjskim bóstwem Garuda, które było jedną z inspiracji przy tworzeniu postaci. Xiao znany jest również jako Alatus – król o złotych skrzydłach, jednakże ta jego forma nie została pokazana w grze. Jego tatuaż na ramieniu najprawdopodobniej jest odzwierciedleniem jego prawdziwej formy i odzwierciedla odwróconego ptaka. Jego strój, Endurer of Eons, jest opisany jako klasyczny i bojowy, odpowiedni na tysiąc lat podbijania zła.

 

Xiao

Historie


Historia nr 1

Z czym właściwie zmaga się Xiao?

Taktowna odpowiedź brzmiałaby: stare urazy, niespełnione marzenia, lamenty pokonanych…

W rzeczywistości Xiao walczy z resztkami bogów pokonanych w Wojnie Archonów, która miała miejsce przed powstaniem Siedmiu. Morax pokonał ich i pogrzebał ich szczątki pod skałami ziemi.

Jednak bogowie są nieśmiertelni. Ich świadomość może się zmniejszyć, ale ich moc i nienawiść są wieczne i rozprzestrzeniają się jak trucizna, nieustannie wzniecając chaos na świecie i w jego mieszkańcach.

Władcy Liyue, którzy znają prawdę o Xiao, określają go w jego tysiącletnim boju jako “Zmorę wszelkiego zła”.

Wojny, z którą walczy, nie można wygrać i nigdy się nie skończy. To niewidzialna walka, której nikt nigdy nie będzie mu świadkiem ani nikt mu za nią nie podziękuje.

Historia nr 2

Xiao nie jest jego prawdziwym imieniem, a imieniem nadanym mu w interesie jego własnej ochrony. W młodszych, bardziej naiwnych czasach, pewien bóg odkrył słabość Xiao i zmusił go do służby jako tropiciel krwi, przez co zmuszony był do okrutnych i brutalnych czynów.

Wielu zginęło z jego ręki, wiele nadziei zostało zniszczonych. Został zmuszony nawet do pożerania dusz i marzeń swoich ofiar. Chociaż bardzo cierpiał, nie był w stanie się przeciwstawić.

W końcu, na polu bitwy Wojny Archonów, Morax, Archon żywiołu Geo, zmierzył się w rozstrzygającym pojedynku z ówczesnym mistrzem yakshy.

Obecny stan świata już ujawnił wynik tej bitwy.

Rex Lapis wyzwolił yakshę i nadał mu imię „Xiao”.

„W baśniach innego świata Xiao oznacza imię ducha, który napotkał wielkie cierpienie i trudności. Zniósł wiele bólu, tak jak ty. Od teraz używaj tego imienia”.

Historia nr 3

Aby spłacić swój dług wdzięczności wobec Geo Archona, Xiao zdecydował się wziąć na swoje barki ciężar ochrony Liyue przez kolejne tysiąclecia. Jego przeszłość w służbie u złego boga, pozbawiła go niewinności i łagodności. Wszystko, co w nim pozostało, to umiejętność zabijania i poczucie winy. Jedynym sposobem, w jaki potrafił służyć śmiertelnikom, była walka.

Ale co ludzie mogliby zrobić dla niego w zamian?

Nikt nigdy nie zatrzymałby się aby zadać mu takie pytanie. Widok Xiao, nawet w oddali, był wystarczająco onieśmielający, by ludzie natychmiast uciekali, obawiając się o własne życie.

Jednakże… jeśli ktokolwiek chciałby okazać mu wdzięczność,może jest jedna rzecz, której mógłby spróbować.

Istnieje pewien tajny agent z Qixing, który ma za zadanie pomóc Xiao w ujarzmianiu demonów. Jego przykrywką jest prowadzenie gospody o nazwie Wangshu Inn. Od czasu do czasu Xiao zatrzymuje się w niej  na miskę Migdałowego Tofu. Wystarczy spojrzeć na jego twarz, kiedy je je… nie ma wątpliwości, że uwielbia to danie. Niemniej jednak, to nie słodki smak jest tym, za czym Xiao tęskni. To konsystencja, której nie może się oprzeć – najwyraźniej jest bardzo podobna do tej, która towarzyszyła marzeniom, które kiedyś pożerał.

Historia nr 4

Z czym właściwie zmaga się Xiao?

Ludzie będący u władzy w Liyue wiedzą o walce Xiao z przejawami zła wytwarzanymi przez resztki pokonanych bogów.

Jednakże, zadając pytanie Xiao możemy uzyskać zupełnie inną odpowiedź.

Xiao był kiedyś zniewolony przez złego boga i niezmiernie cierpiał będąc pod jego rządami, aż do odzyskania wolności z ręki Rex Lapisa.

Moce Xiao były wysoko cenione przez adeptów; zdawał się on pokonywać wszelkie rodzaje złych demonów z niebywałą łatwością.

Jednakże źli bogowie również posiadali ogromną moc, a ich żądza zemsty sięgała głębiej, niż zwykli śmiertelnicy mogliby sobie kiedykolwiek wyobrazić. Xiao bezlitośnie mordując niezliczone przejawy ich mściwych resztek dusz spowodował, że dusze te stawały się coraz bardziej rozszczepione. W końcu fragmenty były w stanie skazić duszę Xiao..

Jedynym sposobem na wykorzenienie takiej ilości nienawiści jest zaakceptowanie karmicznego długu, który ze sobą niosła. Ogrom złej karmy nagromadzonej przez Xiao latami, wystarczyłby do pochłonięcia ciała, kości i duszy.

Pomimo tego Xiao nie czuje nienawiści. Żyjąc ponad dwa tysiące lat, żaden dług karmiczny nie jest niczym więcej niż ulotnym wspomnieniem. Żadna uraza nie może trwać tysiąca lat; a żaden dług nie jest tak wielki, że nie można go w tym czasie spłacić.

Xiao spędził wiele długich lat sam.

Ale jego bitwy nigdy nie były daremne.

Ponieważ ostatecznie tym, z kim Xiao walczy, jest on sam.

Historia nr 5

Przeciwko czemu walczy Xiao?

Podróżnik bardzo dobrze rozumie, że Xiao walczy z ciemnością, która zagraża Liyue. Walczy w obronie miasta.

Ale kto go obroni?

Kiedyś większość sił Xiao pochłaniała walka od zmierzchu do świtu, z której wychodził zwycięsko zaledwie o włos. Pola trzcin zostały pocięte na drobne wstążki w zaciętej walce. Xiao pochwycił włócznię wbitą w ziemię i rozpoczął wędrówkę do domu.

Cóż, mówi się “do domu” – ale dokąd Xiao miał wrócić? Po prostu opuszczał pole bitwy.

Wyczerpany Xiao poczuł, jak boska nienawiść, która skaziła jego ciało, zaczyna działać. Bezgraniczna nienawiść zalała jego zmysły, a on sam upadł na ziemię w stanie agonii. Jednak w chwili upadku, ból zniknął bez ostrzeżenia.

Nie było to spowodowane jego własną siłą. Został uratowany przez dźwięk fletu.

Czysty i piękny dźwięk fletu dotarł przez góry i rzeki, niesiony wiatrem do miejsca, w którym leżał. I rozbrzmiewał aż do pierwszego brzasku świtu, który przyniósł ze sobą zdziwiony lot odległych ptaków. Dźwięk fletu chronił Xiao, łagodząc jego dzikie zmysły i dając mu chwilę ulgi.

Kto grał tę muzykę? Xiao był ciekawy, ale nie dociekał. Miał już coś, co sugerowało mu odpowiedź.

Ostatnią osobą, która mogła mu pomóc, był ktoś z Siódemki. Więc ta osoba musiała być jednym z nich…

Ode to Windborne Wraith

Pewien uczony z Akademii Sumeru prowadził kiedyś badania folklorystyczne w Liyue, których wynikiem była książka zatytułowana „Tour of the Land of Liyue”, której osobne wydania są dostępne w Sumeru i Liyue.

„Hidden Diamond and Cloudy Moon: Wonders and Folklores of Liyue” to wersja wydania dostępna w Liyue, z której usunięto wiele mistycznych i magicznych fragmentów.

„Ode to Windborne Wraith” jest jednym z mistycznych rozdziałów, które które pozostały zapisane w kompletnej wersji, dostępnej w Academii.

Dokument wspomina, że ​​chociaż yaksha byli potężnymi i prawymi pośród wszystkich adepti, byli związani własną karmą, cierpiąc wielkie okropności i udręki. Jako tacy, wędrowali po ziemi w stanie niekończącego się cierpienia.

Rozdział ten wymienia wiele metod pocieszania yakshy, takich jak ofiarowywanie jedzenia, święte śpiewy i tym podobne. To uspokoiłoby yakshę i pomogło mu kontynuować obronę pokoju.

Jako szlachetni wojownicy wśród adepti, yaksha często osobiście stawiali się na polu bitwy. Jednak w miarę narastania konfliktów przez całe tysiąclecia, yaksha zostali prawie całkowicie wymazani. Dziś w granicach Liyue zostały po nich jedynie wielkie posągi yakshy ujarzmiających demony, ale ich rysy zostały zniszczone.

Nawiasem mówiąc, język użyty w tym tekście był tak zawiły, a jego treść tak zbita, że ​​sprzedał się gorzej niż Przewodnik turystyczny po Teyvatcie i międzynarodowe streszczenia kulturowe napisane przez El Musk.

Vision

Wszyscy adepti są znani jako „potężni i oświeceni” adepti. A to “oświecenie” odnosi się do światłości ich trzeciego „oka”, które posiadają: Vision.

Ale czy adepti otrzymują swoje Vision w formie uznania od Celestii, tak jak i ludzie?

Xiao nie pamięta już momentu, w którym otrzymał swoją Vision. Dla ludzi byłoby to niezapomniane wydarzenie, jednak dla niego stanowiło to jedynie początek niekończącej się bitwy.

Rzeczą, której Xiao nie może zapomnieć, jest coś innego.

Istnieje wiele ludzkich festiwali i niewielu pamięta prawdziwe historie, które za nimi stoją. Większa część dni, w które się odbywają, zbiega się z okolicznościami walk, w których ludożerne potwory zostały pokonane przez adeptów. Ludzie naśladowali ich i urządzali rytuały egzorcyzmów, aby pamiętać o ich starożytnym heroizmie; z czasem te praktyki  przekształciły się w uroczyste święta.

Nienawiść i pozostała potęga wielu bogów pokonanych przez Moraxa w Liyue czasami wybucha z nienaturalną siłą w ich pół przytomnym, pół sennym stanie. Najbardziej ekstremalna wśród nich jest erupcja, która ma miejsce podczas Lanter Rite. Ze względu na nią, Xiao ma za zadanie wykonać uświęcony tradycją i czasem „Nuo Dance of Evil Conquering”, dlatego walczy w dzień i noc, w czasie trwania festiwalu. Z tego powodu zaczął go nienawidzić.

Teraz Xiao nie uważa bitew za niebezpieczne. To w końcu dzięki jego ciężkiej pracy Liyue było bezpieczne. Dzięki niemu ludzie mogli zapalić swoje latarnie, a błogosławione światła oświetliły nocne niebo i pobliski brzeg.

W tamtym momencie w sercu Xiao rozkwitło zupełnie nowe, wyjątkowe uczucie. Samotność? Spokój? A może obawy o przyszłość? Pozornie młody adept przeszukał swoje serce, ale nie znalazł odpowiedzi.

Korekta: KotelTheCat